Szukaj Pokaż menu

Z klocków Lego można zbudować właściwie wszystko II

41 826  
155   30  
W Lego wspaniałe jest to, że jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Można z nich stworzyć cały świat.

Mistrzowie Internetu CCXC - Anna Lewandowska nie ma wstydu

137 079  
434   93  
W dzisiejszym odcinku m.in. tak wygląda komunikacja miejska po decyzji o ograniczeniu kursów; kwarantanna w Biedronce; kto zna nazwę tej fryzury; jak wyglądają barwy szczęścia oraz cudowne właściwości orlenowskiego płynu do dezynfekcji.

Tajemnicze strzałki rozrzucone po całych Stanach

147 549  
584   25  
Od wschodniego do zachodniego wybrzeża USA ciągnie się linia niezwykłych strzałek. Betonowe płaskie strzałki długości 20 metrów i towarzyszące im 16-metrowe stalowe wieże przywodzą na myśl nawigacyjne znaki obcych. I w połowie jest to prawda - są to znaki nawigacyjne, z tym że wybudowane przez...

...służbę lotniczą amerykańskiej poczty.

W latach 20., kiedy zaczęły funkcjonować lotnicze połączenia pocztowe między wschodnim i zachodnim wybrzeżem USA, największym problemem dla pilotów była nawigacja. Nikt wtedy nie śnił o radarach, radionawigacji, nie mówiąc już o systemie GPS. Władze postanowiły wybudować pomoce nawigacyjne, które miały wesprzeć pocztowych pilotów w trzymaniu się właściwej trasy.


Najpierw wybudowano odcinek w centrum kontynentu, pomiędzy Chicago i Cheyenne, ponieważ to był odcinek, do którego startujący z wybrzeży w dzień piloci docierali w nocy. Kiedy pomysł się sprawdził, zaczęto już budować stacje na całej linii.



Średnie odstępu pomiędzy punktami wynosiły 16 km, ale były budowane gęściej w terenie górzystym, a rzadziej na otwartych równinach. Wysokość wież - 16 m - dobrano tak, aby wznosiły się one ponad przyziemne mgły, ale jednocześnie znajdowały się poniżej nawet najniższych podstaw chmur.



Na szczycie wież zainstalowano oświetlenie o mocy 5 mln kandeli z obracającym się zwierciadłem wykonującym 6 obrotów na minutę.



Cała wybudowana trasa połączyła w ten sposób Nowy Jork z San Francisco, dzięki czemu można było w dużej mierze ograniczyć przesyłanie lekkiej poczty koleją.



Pojawienie się w czasie drugiej wojny światowej systemów radionawigacji spowodowało, że układ strzałek stał się zupełnie zbędny i większość konstrukcji rozmontowano.



Dziś entuzjaści starają się chronić nieliczne pozostałe znaki i w miarę możliwości odbudować w ich sąsiedztwie wieże nawigacyjne. Większość strzałek wybudowanych na pustyniach i odludziach po prostu niszczeje i zarasta.


584
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu CCXC - Anna Lewandowska nie ma wstydu
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Typowe matki w akcji - jak tu ich nie kochać?
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Znajdź różnice - profesjonalny poradnik
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Czasami mniej znaczy lepiej, czyli przykłady świetnego designu
Przejdź do artykułu 10 tradycji świątecznych, których pochodzenia możesz nie znać
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu Promocja z okazji końca świata
Przejdź do artykułu Garść faktów o restauracjach McDonald's

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą