Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 niesamowitych rzeczy, którymi zaskoczą cię sowy

42 666  
257   29  
Choć ostatnia sowa, jaką widziała większość osób, występowała w bajkach o Kubusiu Puchatku, naprawdę warto przyjrzeć się tym inteligentnym ptakom.

#1. Kolor oczu sowy odpowiada jej trybowi życia

Od tej reguły zdarzają się wyjątki, ale w większości przypadków po kolorze oczu sowy można rozpoznać porę jej aktywności. Sowy o pomarańczowych oczach polują najchętniej o świcie i o zmierzchu. Sowy o oczach ciemnobrązowych i czarnych polują nocą, natomiast sowy o oczach żółtych wykazują się aktywnością za dnia.

#2. Sowy i kruki wściekle się nienawidzą



Większość animozji w świecie zwierząt ma swoje racjonalne uzasadnienie. Zwierzęta, w przeciwieństwie do ludzi, rzadko walczą dla zabawy. Zazwyczaj odbywa się to w walce o przetrwanie czy terytorium. Inaczej jest pomiędzy sowami i krukami. Te instynktownie toczą ze sobą zacięte bitwy na śmierć i życie nawet jeśli - co pokazał eksperyment - dana sowa nie widziała w życiu ani jednego kruka (a kruk ani jednej sowy).

#3. Niektóre sowy lubią mieć węże w gnieździe



Żywy wąż w gnieździe to zwykle zwiastun kłopotów i coś, do czego ptasi rodzice woleliby nie dopuścić. Są jednak wyjątki - to sowy z gatunku syczoni krzykliwych i węże nitkowate, które syczonie w dużej liczbie sprowadzają do swoich gniazd. Część jest zjadana, część natomiast sowy pozostawiają przy życiu, by węże przetrzebiały żerujące w gniazdach pasożyty.

#4. Sowy nie mają kulistych gałek ocznych



Gałki oczne u sów mają wydłużony kształt, przypominający bardziej rurkę niż kulę. Z tego powodu nie mogą nimi poruszać, a ich widzenie jest mocno ograniczone. By zrekompensować tę niedogodność, natura wyposażyła sowy w umiejętność bardzo dalekiego obracania głowy - nawet o 270°.

#5. Najmniejsze sowy świata ważą zaledwie kilkadziesiąt gramów



Najmniejsze sowy na świecie to kaktusówki żyjące w południowej części Ameryki Północnej, głównie w Meksyku. Długość ciała dorosłej kaktusówki wynosi około 14 centymetrów, a jej przeciętna waga to zaledwie 40 gramów. Kaktusówki na wolności żyją od 3 do 6 lat, pod opieką człowieka dożywają dziesięciu.

#6. Sowy waży się… w kocach



Poproszenie sowy, by stanęła grzecznie na wadze, podczas gdy lekarz lub badacz dokonuje pomiarów i zapisuje obserwacje, raczej nie wchodzi w grę… Dlatego aby ułatwić sobie zadanie, sowy waży się w specjalnie zaprojektowanych kocykach, które tymczasowo unieruchamiają ptaka, umożliwiając niezakłócone ważenie.

#7. Sowy pomagają w produkcji wina



Trudno oczywiście powiedzieć, żeby sowy przy produkcji wina miały jakieś szczególnie istotne znaczenie, ale warto wiedzieć, że w niektórych miejscach świata z powodzeniem wykorzystuje się je zamiast trutek na gryzonie. W chwytaniu szkodników doskonale sprawdzają się płomykówki. Koszty dzięki temu są niższe… a i środowisko naturalne nie narzeka.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Oglądany: 42666x | Komentarzy: 29 | Okejek: 257 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

18.04

17.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało